У Білорусі серйозний дефіцит картоплі, продукт, який майже символічний для країни. Як пише французьке видання Ле МондПричина полягає в державному регулюванні цін, що робить продаж картоплі в країні шляхом створення збитків. Виробники експортують врожай до Росії, де ціни значно вищі.
В останні місяці білий -флеш скаржився, що вони не зможуть знайти картоплю в магазинах, хоча цей овоч є головним у щоденному раціоні. З початку року ціни зросли на 10% і досягли 5 білоруських рублів на кілограм (близько 1,36 євро). Якість наявної картоплі низька – вона невелика, пошкоджена, часто погіршена.
Проблема викликає спеціальний резонанс, оскільки картопля у Білорусі вважається частиною національної ідентичності. У 2015 році Олександра Лукашенко, який перебуває при владі з 1994 року, був знятий на відео під час врожаю.
Не вистачало такого обурення, що Лукашенко пам’ятав її публічно, перш ніж відвідати Москву на парад. Він заявив, що причиною був масовий експорт до Росії, і скаржився, що громадяни хочуть придбати дешеву картоплю, тоді як фермери шукали найвищу ціну, щоб мати можливість швидше купувати добрива та рослини.
Аналітики вважають, що головною причиною проблеми є ціни, встановлені державою. Згідно з указом, збільшення вартості картоплі може не перевищувати 3% на рік, але це не відповідає реальності: кожен росте – насіння, паливо, добрива, заробітна плата зростає. Виробники невигідні при продажу овочів на внутрішньому ринку, тому вони зосереджені на експорті до Російської федерації, де ціна майже вдвічі більша.
У 2024 році Білорусь став найбільшим експортером картоплі до Росії. За даними платформи Comtrade UN, обсяг живлення збільшився більш ніж на 60% і досяг рекордних 170 тисяч тонн.
У березні уряд Білорусі представив три місяці одноразових ліцензій на експорт картоплі. Тим часом у Росії ціни цього овоча також швидко зростають – з початку року, згідно з офіційною статистикою, майже 50%.
У самому Білорусі ситуація посилюється. У лютому Лукашенко публічно критикував урядові чиновники за те, що він не зупинив картоплю. “Ви цього не відповідаєте”, – сказав він. Він також висловив обурення, що країна не може підтримувати зберігання врожаю, хоча раніше він давав відповідні вказівки.
Громадяни скаржаться на відсутність та низьку якість картоплі. Лукашенко закликав “витримати” і пообіцяв, що ситуація скоро зміниться. “Ми будемо витримати місяць. Але ми не залишимося без картоплі”, – запевнив він.