Денвер хоче використовувати тепло землі та каналізації для обігріву міських будівель.
Місто Денвер, штат Колорадо, планує використовувати тепло землі та каналізаційні стоки для обігріву будівель у центрі міста, повідомляє Сanary Media.
Як пояснили міські чиновники, під парковками в центрі міста планують пробурити сотні геотермальних свердловин, які прибиратимуть тепло з глибини понад 300 метрів (1000 футів).
Ще одне джерело – каналізаційні стоки. Місто планує встановити теплообмінники у каналізаційних трубах, щоб забирати це тепло.
«Рідко про каналізації думають як про джерело енергії. Але теплі стоки містять значний запас теплової енергії – іноді навіть у чотири рази більше, ніж потрібно взимку», – зазначає представник водної служби Денвера Ден Фрідман.
Тепло землі та тепло по каналізації живитимуть, тобто будуть так званими «батарейками» системи опалення, яку назвали «кільцем розсіяного тепла» (ambient loop).
«Мережа опалюватиме та охолоджуватиме будівлі за допомогою підземних труб, заповнених водою. Ця вода циркулює між будівлями, як «лінива річка» в аквапарку, поєднуючи їх у замкнуте кільце (слово «ambient» / розсіяне вказує на відносно помірну, теплу температуру води). Кожна будівля буде обладнана водяними тепловими насосами. Це дуже ефективні прилади, які можуть забирати енергію з води, що циркулює, для опалення або, навпаки, для охолодження приміщень», – пишуть журналісти.
За допомогою такої мережі до 2040 року місто планує зменшити викид парникових газів до нуля.
Як пояснює Елізабет Бебкок, керівник Офісу Денвера з питань клімату, сталого розвитку та стійкості, в основному теплові насоси можуть переміщати тепло туди, де воно найбільше потрібне.
«Коли в будівлі занадто жарко, теплові насоси забирають тепло з внутрішнього повітря і скидають його в воду, що циркулює. Коли в приміщенні холодно – насоси викачують тепло з води, щоб підвищити температуру всередині. Оскільки будови об’єднані в одне кільце, вони можуть ділитися енергією. Наприклад, якщо в художньому музеї дуже жарко, його тепловий насос скине надлишок тепла у воду. Потім ця вода потече до сусідньої муніципальної будівлі, де інший тепловий насос забере це тепло для обігріву кабінетів», – пояснює видання.
Скільки коштує будівництво системи?
Згідно з попередніми розрахунками будівництво мережі коштуватиме приблизно 280-320 млн доларів.
До 2030 року планується підключити дев’ять об’єктів, загалом система об’єднає одинадцять будівель. Мер Денвера Майкл Джонстон переконаний, що це може стати моделлю інших міст.
“Якщо ви можете прийти в один з найбільш активних центрів міста і побачити, що будівля опалюється і охолоджується водою – це прорив для міста і, гадаю, для країни”, – сказав він.
Де це працює?
У тому ж Денвері за допомогою каналізаційних стоків обігрівали Західний науковий центр, де досліджують харчові технології, а також Університетський кампус штату Колорадо.
Систему запустили у 2022 році, пише The Colorado Sun.
“У спеціальній будівлі енергію забирають із головного каналізаційного колектора Денвера та передають у систему чистої води, яка циркулює між будівлями кампусу”, – пишуть журналісти видання.
Система обігріву Західного наукового центру у Колорадо. Фото: The Colorado Sun
