Росія може бути змушена зменшити виробництво нафти в найближчі місяці, оскільки санкції США ускладнюють його доступ до танкерів для надсилання нафти в Азію, а напади українських безпілотників завдають шкоди нафтовому очерету.
Агентство Рейтерс Вона розмовляла з трьома менеджерами нафтових компаній та понад 10 продавцями, нафтопереробними заводами та портовими агентами про вплив останніх санкцій.
Три менеджери російських нафтових компаній сказали, що реальність була зрозумілою – в Росії не буде іншого вибору, як зменшити виробництво нафти.
За їх словами, у Росії спостерігається збільшення надлишку нафти від падіння експорту та зменшення обсягу переробки, і цю проблему можна вирішити лише за рахунок зменшення виробництва. У Росії були низькі приміщення нафти, і в останні тижні Україна напала на деякі з них безпілотники.
Зниження виробництва може розпочатися з невеликого – у найближчі місяці виробництво в Росії впаде нижче 9 мільйонів барелів на день. На думку менеджерів, зменшення може бути прискорене, якщо відсутність танкерів та перебоїв у обробці залишиться.
Дані торгівлі вже мають ознаки ослаблення експорту нафти.
За даними Reuters, обсяг доставки із західних портів Росії-Пракоса, UST-Lugu та Novorossiysk-in в січні зменшилися на 17% порівняно з попереднім роком.
Санкції були закриті деякими китайськими та індійськими портами для п’ятої частини російського тіньового флоту, згідно з торговцями та судновими брокерами. Багато китайських та індійських покупців наполягають на поставках, використовуючи неможливість танкерів та купувати більше нафти у Саудівської Аравії, ОАЕ та Іраку.
Як результат, з 10 січня російські компанії та торговці тримають на борту 17 мільйонів барелів, порівняно з нулем на початку року, були розроблені в Goldman Sachs. У першій половині 2025 року ця цифра може вирости до 50 мільйонів барелів.
За словами Windward, спеціалізуючись на морській аналітиці, кількість суден з російським паливом та дрейфом збільшилася на 300%у деяких районах. Згідно з повідомленням, багато з них є якорями в Критському морі та у водах узбережжя Португалії та Мадагаскару.
За даними торговців, російські арктичні депозити, які виробляють понад 300 000 барелів на день, важко знайти танкерів і можуть зменшити виробництво.
Москва вже погодилася зменшити виробництво нафти за домовленістю з Саудівською Аравією та іншими членами ОПЕК+. Це зменшення спрямоване на підтримку нафтових ринків, але це також зменшує потенційний дохід Москви.
Будь -який вплив на доходи від нафти безпосередньо впливає на економіку Російської федерації, яка прийняла Міжнародне енергетичне агентство, у 2024 році доходи від нафти склали 192 мільярди доларів. За даними Міністерства фінансів, Федеральний дохід Росії в 2024 році – 383 мільярди доларів.
Щоденне виробництво нафти в Росії становить близько 9 мільйонів барелів, що значно нижче, ніж рекордні 11,25 мільйонів, досягнуто в 2019 році і включає близько 5 мільйонів барелів на день, призначених для власних нафтопереробних заводів.
Однак з січня збільшилася кількість українських безпілотників, що вразило вісім російських нафтопереробних заводів, а також склади нафти та промислові споруди.
Ці напади не вдалося близько 10% російських нафтових нафтопереробних заводів, обчислені Reuters на основі торговців.
Великі підприємства, включаючи нафту Зязан, Волгоград та Астрахан, припинили виробництво палива, а тижні чи місяці підуть до його відновлення, джерела в галузі, знайомій з роботою фабрики.
За даними торговців, у січні Україна також напала на деякі російські нафтопроводки, трубопроводи та насосні станції, розбиваючи матеріали, що відточуються для експортних портів та нафтопереробних заводів.
За словами торговців, один з найбільших російських портів, UST-Lugu на Балтійському морі, зменшив навантаження до мінімум чотирьох років і використовує лише половину своїх можливостей, посилаючись на проблеми з трубопроводом.
Багато аналітиків, включаючи Міжнародне енергетичне агентство, з 2022 року забезпечили різке зменшення виробництва нафти в Росії, і ці прогнози не були виправдані.
Але один із російських нафтових працівників заявив, що рівень складності, пов’язаного з переробкою та продажу нафти, стає занадто високим. “Всі чекають закінчення цієї війни”, – додав він.