Херсон Сільське господарство переживає критичний період. Весняні морози та тривалий посуха значно погіршили стан культур. Зміна клімату збільшує існуючі проблеми з відсутністю обладнання, людьми та постійними обстрілами. Журналісти публікації обговорили ситуацію з головою Асоціації фермерів та приватними землевласниками регіону Херсон Олександром Гордіенко.
Шахрайство, посуха – смерть пластівців
За словами Олександри Гордіенко, якщо вони планують зібрати до трьох тонн зерна на гектар, тепер вони очікують трохи більше тонн, і це лише в тому випадку, якщо дощ. Цілком ймовірно, що більшість полів взагалі не будуть цитовані, це призведе до значних втрат для фермерів.
Важко передбачити, які культури виживуть, а які будуть невигідними. Морози постраждали не лише в регіоні Херсона: в Рапах Кіровоград і в центральних регіонах – кукурудза. Однак там, на відміну від регіону Херсона, є опади, тому є можливість перемістити пластівці.
“Ну, ми виганяємо пшеницю, але вологи немає, сухий”, – каже Олександр Гордіенко, підкреслюючи критичність ситуації в регіоні Херсона.
З значної відсутності зернових фермери планують сіяти соняшникові поля, які повинні залишатися парами. Тим не менш, проблема тут полягає в тому, що вологу в ґрунті достатньо, за винятком того, як цвітіння соняшнику.
Олександр Гордіенко під час посіву зимових культур
Фотографії Camsluk/ “НовиниЩо
Глава регіонального гідрометеорологічного центру Херсон Юрій Кіріак, в повітрі вгору, заявив, що понад 20 аграрних підприємств звернулися до гідрометеорологічного центру, щоб підтвердити загибель врожаю з несприятливих погодних умов. З морозу та посухи були уражені як крупи (горох, ячмінь), так і фруктові дерева (вишня, абрикоси, персики).
Метеорологи також зазначають, що цього року в регіоні Херсон не було водоспадів, оскільки не було сильних снігопаду та опадів над Dnieper. За словами Кіріяка, не вирішують проблему Зрештою, вони промивають верхній шар ґрунту і швидко носять його у водоймах. Сільськогосподарські підприємства потребують помірних дощів, вони поступово просочують грунт.
Юрі Кіріак припускає, що погодні умови можуть погіршитися, оскільки більше 130 років спостереження в періоди регіону Херсон з опадами до 300 мм вони зареєстрували.
Олександр Гордіенко згадує, що така посуха сталася минулого року, коли за місяць впав не більше 100 мм опадів. Він порівнює таку землю з пустелею. А в 2000 -х роках був такий урожай, що крупи не збиралися з полів, але вони дозволили людям падати там велику рогату худобу, бо вся трава горіла.
Фермер стурбований, якщо найближчим часом дощу немає, нічого не косити. І в результаті не буде нічого платити з податком або акціонерами.
“Сьогодні всі фермери перебувають у такому напрузі, вони не розуміють, що буде далі”, – каже Олександр Гордіенко.
Поки матеріал готувався, він сказав журналістам “вгору” майже про
Сто відсотків смертей зерна у багатьох фермах, які можуть поглибити аграрну кризу в регіоні.
Єдиний промисловий абрикосовий сад у регіоні Херсон
Фото власника ферми Роман Літвіненко
На лівому березі регіону Херсон ситуація не краща
За словами Олександра, після вибуху гідроенергетичної станції Какховки екосистема регіону змінилася. Навіть у свердловинах вода зникла, змушуючи її свердлити глибше виробляти питну воду. Це реальна екологічна катастрофа. Хоча в інших південних регіонах України немає проблем з вологістю.
“Я поїхав до степу до Ніколаєва та до району Одеси. І від Ніколаєва до Одеси в зовсім іншій ситуації. У восени були дощі, і тепер хороші опади зникли. У останніх двох дощах, 15-30 мм опадів падіння-це дуже хороший показник. На жаль, у нас цього немає”,-каже Олександр.
За його словами, всі насосні станції були знищені з битви в регіоні. І зрошувальна система приливання, яка була частково відновлена і продовжувала відновлюватися, була забезпечена водою невеликим відсотком сільськогосподарських земель. Більшість господарств отримали воду з водосховища Каховки. Альтернативного джерела вологи, навіть щодня вибухів, щось горить щодня.
Система зрошення Ingoenet
Фото з сторінки Міністерства аграрної політики та продовольства
За словами Олександра, ситуація не найкраща на лівому березі регіону Херсон. Були також мороз, а ціни зерна минулого року не були вище 70 доларів за тонну.
“Всі вони сидять там лише так, щоб їхні господарства не грабували. Деякі з них збираються відкинути все і втікали якимось чином. І я скажу вам, коли людина працює на фермі протягом 30 років, важко залишити. Незалежно від того, наскільки це важко, безпілотники, посуха, мороз, ми можемо спокійно дихати, ми вільні, і вони не є”, – сказали Гордіенко.
Минулорічні поля соняшнику на лівому березі регіону Херсон
Відеокрани з окупації.
Погодні умови – не єдина проблема
В результаті війни в Україні 90% регіону Херсон знищили зерно. Викрадене або знищене обладнання. Потреба в підтримці – вона не зникає.
Незважаючи на те, що техніці фермерів Херсона постійно допомагає Фонд Баффет Говарда Буффет “Перемога”, що забезпечує використання сівалів, тракторів у поєднанні. І це важлива форма гуманітарної допомоги. За словами Гордієнка, більшість ферм на правому березі, ймовірно, не працюватимуть без підтримки перемоги.
Говард Баффет Баффет готується до збирання врожаю
Фото зі сторінки збору перемог у Facebook.
Навіть працівників у полях недостатньо. Ситуація врятована, за винятком пенсіонерів, які не викликають.
«Що стосується мобілізації, ми маємо ті самі умови, що і в областях, які не були зайняті, де нічого не змінилося – люди, як вони працюють, працюють.
За словами Олександра, значна проблема та оподаткування ферм регіону Херсон разом з іншими районами. Незважаючи на те, що фермери Херсона були звільнені від податку на землю (200 UAH/га), мінімальний податок на Олександр Фарм у минулому році становив майже мільйон Хрізне. Крім того, оскільки фермери-херери сплачують податки через податкову службу Полтави, більшість рахунків були заблоковані через непорозуміння ситуацій Полтави, коли фермери Херсона не працювали протягом 2022-2023 років, оскільки вони були захоплені та розроблені. А для того, щоб розблокувати податковий рахунок, бухгалтер повинен кожного разу підготувати до 60 сторінок підтвердження документів.
За словами Олександра, близько 80% ферм на правому березі біржі Херсон, і половина з них працює. Однак фермери сьогодні також страждають від безпілотників.
Фермери Херсона вирощують хліб в екстремальних умовах. Вони йдуть на поля з ребрами та гвинтівками, щоб збити безпілотники, і тепер вони йдуть дуже далеко. Армія Російської Федерації б’ється скрізь, переслідує трактори та цивільні особи. Олександр пролетів навіть на Великдень під час оголошеного перемир’я. І близько десяти днів тому безпілотник позбавив життя 26-річного працівника під час розвантаження автомобіля.
Олександр Гордіенко
Фотографії Camsluk/ “НовиниЩо
Тим не менш, Олександр не втрачає надії на найкраще і запевняє:
“Ми сильні українці, дуже важко вигнати нас із землі. Ми не можемо вигнати нас, а не безпілотники чи міни”.