Проблеми щодо реконструкції в різних регіонах України, зокрема, в регіоні Херсон, були темою розмов з відомим журналістським інвестуатором Юрі Ніколавом, редактором наших грошей “Наші гроші”. Він спеціалізується на експозиції корупційних схем у галузі державних закупівель, з його розслідувань відомі випадки “яйця 17 грівнії”, скандалів у реконструкції “Okmatdit” та закупівлі зброї.
Реконструкція у лобовому регіонах? Які підрядники обирають для роботи, і багато з них мають сумнівну репутацію? Чи є якісь прогалини в законодавстві про корупцію? Про це та багато іншого – у матеріалі “вгору”.
“Корупція однакова скрізь”
Юрі Ніколов підкреслює, що корупція є однаковою скрізь: в Україні, в Європі та в США є лише різниця в масштабі. Це завжди полягає в простих речах: отримати гроші на недоторканість або працювати за дуже високою ціною, коли дохід перетворюється на крадіжку через дублет або навіть потрійні ціни на будівельні матеріали.
“Можливо, Херсон в цьому плані мало відрізняється від інших регіонів, за винятком того, що потік грошей насправді нижчий, ніж у багатьох інших містах”, – сказав журналіст.
З його точки зору, кожен розуміє небезпеку будівництва в містах міста, і в Херсоні зараз не потрібно будувати нову школу … але будівництво «підпільної школи», яка викликає значний резонанс у суспільстві, насправді триває …
Чому школи, не житло? За словами Юрі Ніколава, владі легше вирішити відновити школу чи лікарню, ніж будувати житло для переміщених осіб з політичної точки зору. Реконструкція школи виглядає більш значущим, тоді як проблеми переміщених осіб сприймаються проблемами “кількох людей, а не місцевих”. Крім того, будівництво шкіл чи лікарень простіше «освоїти» пристойні засоби, ніж у розподілі фінансової допомоги житла. У будь -якому регіоні в жодному регіоні немає житлової кризи.
Як матеріал? З’єднувати Спільнота Але допоможіть нам розповісти нам більш важливі історії про Херсона та Херсона.
Абсурдна реконструкція під обстрілом
Говорячи про знищення росіян, вже відбудований і О Недоцільно інвестувати в це Що Це може бути знищено знову, Юрій Ніколов наведе вражаючого прикладу: ситуація з реконструкцією школи в старій солі в регіоні Харків. Поселення розташоване поруч із передньою лінією, не настільки близько, як Херсон, але також постійно кидається.
“Коли місто було звільнено з расистів, у 2022 році місцева школа була знищена під час боїв – потужно так знищена. Узагадено відновити його, щоб створити враження, що життя не переповнило цю територію, яка в околицях України якимось чином переживає людей. Вони перебудова
Діти з навколишніх сіл були взяті автобусом. Однак, від небезпеки обстрілу російськими безпілотниками, зараз небезпечно переносити дітей там. Насправді школа була запланована лише для вчителів для проведення уроків в Інтернеті, хоча це можна зробити з дому.
Школу повинна була бути передана цього літа. Слідчий каже, що регіональна адміністрація Харківи вже повідомила, зробила прекрасні фотографії … але в квітні школа знову була знищена рашистом Шахі. Тобто 200 мільйонів областей. Після цього вони замовили будівництво притулку для школи на 150 мільйонів доларів США.
“Логіка та означає, що чиновники чи політики інвестують у реставрацію, іноді відсутні, і це насправді проблема”, – підсумовує журналіст.
Знищена школа в старій солі. Фото: Регіональна прокуратура Харківа
Будівництво підпільної школи в Херсоні, звичайно, виглядає як зовсім інша історія. З одного боку, «підпільні школи» – це притулки, необхідні під час війни. З іншого боку, невідомо, чи будуть вони використовуватися як школи, чи батьки випускають там дітей, чи зможуть це люди, які проживають за кілька кілометрів від шкільної дисперсії, зможуть досягти цього під час обстрілу.
“Ця проблема суперечлива, але принаймні це не так зрозуміло, неможливо сказати, що ці притулки не потрібні”, – зазначає Ніколов.
І він погоджується, що будівельний майданчик “підпільної школи” в Херсоні не є безпечним від “прибуття”.
Підпільна школа Буддмана в Херсоні. Фото “вгору”
“Реставрація країни повинна бути відкладена для перемоги”
Ще більше суперечностей спричиняють реконструкцію села в Юрій Миколав План-Покровський:
“Я житель міста, я не розумію проблем цього села в регіоні Херсон. Але я маю більш однозначне ставлення до необхідності реконструкції тут і зараз у цьому селі”.
Pokrovskoye-One з небагатьох зруйнованих сіл в Україні, які приділяли значну увагу держави з точки зору відновлення. Експериментальний проект включав півмільярда Hryvnia для ремонту або будівництва близько двохсот будинків та відновлення інфраструктури. Однак вони не будували. Проводили тендери, але фінансування було припинено, робота сповільнилася і припинилася, і старі підрядники припинили, здійснили новий тендер, вибрали абсолютно різних підрядників і тепер планують виконати роботу швидко … принаймні, державне розширення обіцяє фінансувати роботу, щоб зробити це під час будівництва.
Але розташування села біля лінії передньої лінії робить його потенційною метою обстрілу, як це сталося зі школою в старій солі, каже слідчий:
“Росіяни можуть потрапити туди, і тоді реконструкція може перетворитися на нові прекрасні цілі для расистів. Чи варто інвестувати тоді?”
За словами Юрі Ніколава, люди, які зараз не мають житла, повинні продовжувати фінансово допомагати, щоб вони могли десь жити, і гроші, які будуть спрямовані на оборону.
“Це підлога з півмільярдом грівніасів виключно в одному селі. Для цих грошей ви можете побудувати більше однієї лінії укріплень, обладнати бригаду, і якщо обчислити безпілотники, це просто висловити її з 2-3 повними масштабними атаками, які ми нещодавно знищили расистською RAF. Група людей?”
Знищив будинок у пост-Покровському. Фото Олександра Андріушхенко
Щось зауваження, що в після Поокровського тепер відносно тихо, він не «летить» там, Ніколов відповідає:
“Звичайно, стара сіль також не літала. Вони не стріляли конкретно. Але коли школа була завершена, коли вона стала красивою, і всі начальники, 6 жувань пролетіли. Рашисти – це циніки. І тому я більше стоїть на позиції, що, коли ви інвестуєте в щось великі гроші, подумайте, як це допомагає нам перемогти війну. Це головна пріоритет”.
Підхід журналіста до реконструкції досить радикальний: Юрій Ніколав вважає, що зараз під час вторгнення необхідно припинити різні ремонти, реконструкцію цивільних об’єктів ззаду, які все ще можуть функціонувати без ремонту. На його думку, реставрацію країни слід перенести на перемогу, тому що якщо ми не інвестуємо в зброю, ми відновлюємо Україну для окупанта.
Сумнівні підрядники та корупція крові
Ніколов зазначає, що в Україні мало підрядників з ідеальною або просто хорошою репутацією. З одного боку, такі компанії, як “Роги та копита”, часто створюються для конкретних проектів. З іншого боку, є “кримінальний судовий розгляд” від правоохоронців, які шукають “свою частку” сприяють поширенню корупції. Тому журналіст вважає за краще не говорити про сумнівну репутацію, а про компанії з ознаками вигаданих або тих, які не можуть виконати договори.
Регіон Херсона вже потрапив у такі розповідь з укріпленнями та завищеними цінами на будівельні матеріали – нещодавно Опублікований Журналісти Bihus.info.
“Компанія, близька до заступника глави регіональної адміністрації, накачує за контрактами – десятки, сотні мільйонів грівніасів. І ціни на будівельні матеріали повинні бути шоковані хорошим способом, тому що це розбещення виходить. Що ви тут говорите?” Дослідник визнає.
Механізми управління та прогалини в законодавстві
Наразі немає чітких критеріїв вибору об’єктів для відновлення. Юрій Ніколав каже, що він не має інформації про те, чому певне село отримує мільярди відновлення, але решта цього не робить. Або які пріоритети використовуються – “Оскільки мотиви певних рішень не потрібні для публікації ніде”.
Громадськість та журналісти можуть контролювати лише передбачувані історії та аналізувати ціни, перевіряючи, чи вони набряклі. Ви також можете відстежувати процес, проаналізувавши, чи дійсно робота виконана.
“Перевірка рейтингу ніжних дає жирові поради”, – пояснює журналіст. – Після аналізу оцінки ви розумієте, чи є там звичайні ціни. Звичайно, є такі речі, як таємні приховані роботи, або ви ніколи не знаєте, наскільки вони будуть викрадені в будівництві. Що
Є різні нюанси. Наприклад, оцінка може бути нормальною ціною, але матеріал використовується часом менше. Або замість дорогих матеріалів найдешевші та найгірші були придбані.
“Тому, звичайно, я раджу місцевим активістам, місцевим громадам фізично стежити за курсом будівництва, ходьби, спостерігати. Такі речі слід перевірити. І тут не є жодним журналістом з Києва, як, не допоможе мені, тому що це насправді перевірка, яка вже є”.
Звичайно, механізми державного контролю набагато сильніші, але неможливо сказати, що вони активно використовуються. Журналіст каже, що в Україні існує ціла мережа експертних компаній, яка офіційно довірила функції перевірки будівельних проектів. Зрештою, керівники державних органів, які замовляють будівництво, не є експертами в цій галузі: “Вони можуть не знати, чому цегла, і це правда”.
“На жаль, наше законодавство не зобов’язує цих експертних фірм перевірити все дуже точно та потужно. Насправді в рамках регулювання є така” сіра зона “. Експертна компанія каже:” Хвилина! Вже є підписи регіональної адміністрації. Що ми будемо тягнути, якщо вони вже погодилися? “І вони просто не перевіряють, не роблять негативні висновки”, – пояснює Ніколов.
За словами експерта, ви можете виправити ситуацію, змінивши лише один абзац у порядку Міністерства інфраструктури. Але ніхто не наважиться це зробити, оскільки це знизить ціни на будівництво.
“І цього недостатньо, оскільки маржа в оцінках цікава не тільки для самих будівельників, але і для всіх мерів, заступники глав регіональної адміністрації, вибачення за натяк на жир та інших впливових людей”, – переконаний слідчий.
Тендерні проблеми та злочинні
Багато хто підозрюється, коли в тендері бере участь лише один підрядник. Але Юрі Нікола підкреслює, що він є юридично юридичним (під час війни він вирішив дозволити торгувати з одним учасником), і вважає це нормальним явищем, оскільки економічна активність падає, у деяких фірмах немає людей, оскільки все мобілізовано. Тим не менш, клієнт повинен ретельно перевірити здатність компанії виконувати замовлення та чи відповідає робота профілю її діяльності.
Що стосується кримінального провадження, вони регулярно відкриваються: “Як дихати”, – каже журналіст, тому що “як ви вимагаєте грошей, якщо ви не відкрили кримінальну справу?” Тим не менш, є лише один відсоток справ, і якщо справа дуже скандальна або слідчий або прокурор мотивований. Розслідування займає роки, свідки зникають, докази втрачаються, що дозволяє адвокатам розбити справи.
“Тому, на жаль, судові вироки дуже рідкісні. Якби це було частіше, я гарантую: ми б жили в іншій країні”, – підсумовує Юрій Ніколов.
Матеріал був створений за участю Оксани Сідоровича.